dzielesieksiazkami.pl AKCJA SPOŁECZNA
Edycja 2014 – 25 maja w Warszawie

Edycje, które się odbyły

Szukaj

Słów kilka o Akcji

"Dzielę się książkami" to akcja społeczna zainicjowana w 2011 roku przez firmę Qlturka.pl, prowadzącą portal Qlturka.pl - dziecko i kultura. Podczas I edycji Akcji zebraliśmy ponad 1 tys. książek dla dzieci przebywających w domach dziecka, szpitalach oraz tych, które spędzają czas w świetlicach środowiskowych. W 2012 roku za organizację Akcji odpowiadała Fundacja "Dziecko i Kultura", która przeprowadziła dwie edycje - w Warszawie i Katowicach. Łącznie udało się zebrać około 4 tys. książek, które powędrowały do 100 placówek w całej Polsce. W 2013 roku odbyła się jedna edycja Akcji - podczas majowych Warszawskich Targów Książki. Znów udało się nam obdarować 50 placówek na terenie całego kraju. W 2014 roku odbędzie się Edycja Syberyjska, w ramach której wesprzemy Poland – Mongolia Trans-Siberian Expedition, która dotrze do wsi Wierszyna na Syberii, gdzie mieszkają potomkowie Polaków, którzy na początku XX wieku wyruszyli tam w poszukiwaniu lepszego życia. Mieszkańcy wciąż używają języka polskiego, dlatego tym starszym zależy, by dzieci miały dostęp do polskich książek.

Dzielę się książkami

Partnerzy Akcji – 2013

Patroni medialni Akcji – 2013

Wydawnictwa partnerskie 2013

Archiwa kategorii Wydarzenia

12 sierpnia 2014 @ 8:27

Misja wykonana – książki w Ałtaju

Jak można się było spodziewać – mając w pamięci poprzednie edycje Akcji społecznej „Dzielę się książkami”, darczyńcy znów nie zawiedli. Podczas Targów, ale też po nich, udało się nam zebrać pokaźną liczbę książek. W tym miejscu szczególne podziękowania dla pracowników Wydawnictwa Nowa Era, którzy zorganizowali zbiórkę podręczników i innych materiałów edukacyjnych.

Zgodnie z założeniami wyprawa Poland – Mongolia Trans-Siberian Expedition dotarła do wsi Wierszyna na Syberii, gdzie mieszkają potomkowie Polaków, którzy na początku XX wieku wyruszyli tam w poszukiwaniu lepszego życia. Mieszkańcy wciąż używają języka polskiego, dlatego tym starszym zależy, by dzieci miały dostęp do polskich książek.

Książki zostały przekazane, a my otrzymaliśmy nawet list z podziękowaniami. Cała przyjemność po naszej stronie!

dziele1

Paczki z książkami przekazanymi przez darczyńców

Dziele2

 

Dary od pracowników Wydawnictwa Nowa Era

 

Dzielesie1

Pakowanie książek przed wyprawą

SYberia

Na bezdrożach

 

Ałtaj

Górno-Ałtajsk, 24.07.2014

Szanowni Państwo,

polskie narodowe-kulturalne zjednoczenie „Zdrój” wyraża glęboką wdzięczność za książki wysłane dla naszych dzieci. Ta literatura może pomóc naszym dzieciom w nauce języka i kultury polskiej w klasie i w domu.
Książki zostały rozesłane do dziesięciu rodzin, a niektóre pozostały w bibliotece naszej polonii do organizacji zajęć języka polskiego.

Jeszcze raz serdeczne dziękujemy za Państwa pomóc i dobroć.

Z poważaniem

Prezes PNKZ “Zdrój”

Marina Worobjewa

 

Kategoria: Podziękowania, Sponsorzy, Wydarzenia · 1 komentarz »

28 kwietnia 2014 @ 9:47

25 maja na Stadionie Narodowym – Edycja Syberyjska

25 maja w godz. 10.00-16.00 na płycie Stadionu Narodowego odbędzie się wyjątkowa zbiórka książek. W ramach Akcji społecznej „Dzielę się książkami”, organizowanej od 2 lat przez Fundację Dziecko i Kultura (a wczesnej przez Qlturka.pl), będziemy tym razem zbierać książki, które już w czerwcu pojadą do Polonii zamieszkującej na Syberii.

Poland – Mongolia Trans-Siberian Expedition dotrze do wsi Wierszyna na Syberii, gdzie mieszkają potomkowie Polaków, którzy na początku XX wieku wyruszyli tam w poszukiwaniu lepszego życia. Mieszkańcy wciąż używają języka polskiego, dlatego tym starszym zależy, by dzieci miały dostęp do polskich książek.

Ze względu na specyfikę tej edycji Akcji, czekamy na książki z małą ilością prostego tekstu, kolorowanki z komentarzami, proste książki edukacyjne. Książki muszą być nowe w lub używane lecz w stanie doskonałym.

Kategoria: Aktualności, Wydarzenia · Brak komentarzy »

3 grudnia 2013 @ 9:40

Dzielę się książkami – Lublin – Lubelska Akcja społeczna

To, co jeszcze jakiś czas temu wydawało się niemożliwe, zaczyna bardzo powoli nabierać kształtów. Z wielką radością informujemy, że w Lublinie rusza pierwsza regionalna edycja Akcji „Dzielę się książkami”! Z inicjatywy pani Sylwii Błaszczak (www.mamawdomu.pl), która wiosną włączyła się w naszą ogólnopolską Akcję, od grudnia 2013 do lutego 2014 prowadzona będzie zbiórka książek, gier planszowych i puzzli dla placówek z regionu.

A oto, co na temat Akcji piszą organizatorzy:

Po sukcesie ogólnopolskiej akcji „Dzielę się książkami”, jaka miała miejsce wiosną bieżącego roku, postanowiliśmy kontynuować propagowanie czytelnictwa. W maju 2013 roku zbieraliśmy książki w dwóch punktach w Lublinie. Mimo spontanicznej, szybkiej i nierozreklamowanej na szeroką skalę akcji, udało nam się w ciągu jednego miesiąca zebrać 160 książek, które przekazaliśmy do ogólnej puli. Przy prowadzeniu zbiórki, często spotykaliśmy się z zapytaniami od darczyńców o to, gdzie powędrują przyniesione przez nich książki. Wiele osób pragnęło, aby ich dary zostały przekazane do lokalnych placówek. Wzięliśmy sobie do serca te wszystkie zapytania i rady i postanowiliśmy zapoczątkować akcję regionalną.

Mamy nadzieję, że dzięki przeprowadzeniu zbiórki w ramach akcji „Dzielę się książkami Lublin”, uda nam się przekazać książki dzieciom, które na co dzień mają do nich ograniczony dostęp. Chcemy również propagować ideę dzielenia się z rówieśnikami wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Zgłaszają się do nas przedszkola, klubokawiarnie i osoby prywatne, które chcą przekazać książki. Podczas lubelskiej edycji chcielibyśmy zebrać nie tylko książki, ale i gry planszowe oraz puzzle.

Liczymy na to, że kilkukrotnie zwiększymy ilość zebranych darów względem edycji wiosennej, a tym samym uda nam się wspomóc większą liczbę placówek z naszego regionu.

Swoją pomocą pragniemy wesprzeć placówki, w których na co dzień przebywają dzieci, tj. szpitale, domy dziecka i świetlice środowiskowe z terenu województwa lubelskiego.

Serdecznie zapraszam do udziału w Akcji.

Sylwia Błaszczak
www.mamawdomu.pl
www.dzielesielublin.pl

Kategoria: Bieżące informacje, Partnerzy, Wydarzenia · Brak komentarzy »

20 maja 2013 @ 21:06

Hackathon dla e-wolontariatu, czyli przenosimy Akcję do sieci

Projekt stworzenia platformy informatycznej Dzielę się Książkami, ułatwiającej obdarowywanie potrzebujących książkami, niedawno zakwalifikował się do Hackhathonu dla e-wolontariatu. Jest to inicjatywa organizowana przez Fundację Dobra Sieć (przy wsparciu Fundacji Orange), polegająca na tworzeniu przez programistów-wolontariuszy aplikacji dla organizacji pozarządowych. Towarzystwo (programiści i przedstawiciele organizacji) spędza razem dwa dni, podczas których stara się stworzyć działające narzędzie.

W ostatni weekend (18-19 maja) wzięliśmy więc udział w Hackathonie w warszawskiej siedzibie firmy Orange. Ekipa programistów pracująca nad naszym projektem była duża i międzynarodowa.

Licznie stawili się bowiem studenci Uczelni Vistula z Tadżykistanu, Kirgistanu i Malawi. Dzielnie wspierali ich też koledzy z Polski. Prace przebiegały w świetnej atmosferze i choć nie udało się jeszcze stworzyć działającej platformy, zaawansowanie dzieła jest już poważne. Programiści zakładają, że wkrótce uda się skończyć projekt. Będziemy informować o postępie prac.

Organizatorom i ekipie programistów serdecznie dziękujemy!

Łukasz Świerżewski (wiceprezes Fundacji Dziecko i kultura – na zdjęciu trzeci z prawej)

Kategoria: Bieżące informacje, Wydarzenia · Brak komentarzy »

18 maja 2013 @ 21:42

3. dzień minął – jutro finał!

Dziś był trzeci dzień Warszawskich Targów Książki, a tym samym trzeci dzień IV edycji Akcji społecznej „Dzielę się książkami”. Zgodnie z przewidywaniami – na Stadion Narodowy przybyły tłumy, by spotkać się z pisarzami, zdobyć książki, wziąć udział w spotkaniach i warsztatach, a także, by podzielić się książkami. Wszystkim bardzo dziękujemy, a tych, którzy jeszcze nie przybyli, serdecznie zapraszamy w niedzielę od 10 do 17.

Czytaj dalszą cześć wpisu…

Kategoria: Bieżące informacje, Wydarzenia · Brak komentarzy »

8 kwietnia 2013 @ 22:39

Opowiadania na tacy. Warsztaty literacko-plastyczne wydawnictwa Tako podczas Akcji

Miło nam poinformować, że podczas Warszawskich Targów Książki zaprosimy dzieci na warsztaty literacko-plastyczne wydawnictwa Tako.

OPOWIADANIA NA TACY. Warsztaty literacko-plastyczne wydawnictwa Tako
18 maja (sobota), godz. 11.00, stoisko Qlturki (Dzielę się książkami)

Tematem przewodnim warsztatów będzie podróż. Nietypowa, bo kulinarna. Porozmawiamy o kulturze… od kuchni. Na początku sięgniemy po książki obrazkowe, w których motywem wiodącym jest jedzenie. Potrawy polskie i hiszpańskie, z ich typowymi składnikami, smakami i zapachami, będą tematem zabaw plastycznych i być może późniejszych pomysłów na obiad. Porozmawiamy o tym, czym jest jedzenie dla człowieka. Przedstawimy kuchnię jako nieodłączny element każdej kultury oraz jako materię inspiracji artystycznej.

Szczegółowy program warsztatów:
– głośne czytanie książek „Zły Wilk” Patacrúa (wyd. Tako) i „Maryna, gotuj pierogi!” (wyd. Tatarak),
– oglądanie ilustracji Chené Gómeza i Katarzyny Boguckiej,
– prezentacja zdjęć i rozmowa o typowych potrawach polskich i hiszpańskich oraz sposobie ich przygotowania: obejrzymy składniki i kuchenne sprzęty, w tym m.in. hiszpański ryż „bombę” i specjalną patelnię do paelli,
– zajęcia plastyczne: zabawa papierem i kolorową masą solną, z których powstaną polskie pierogi oraz hiszpańska paella!

Kategoria: Bieżące informacje, Wydarzenia · Brak komentarzy »

28 stycznia 2013 @ 9:30

Działania oddolne, czyli Akcja w Zespole Szkół w Dobrkowie

Ogromnie nas cieszy, gdy otrzymujemy listy od rodziców, nauczycieli, wychowawców przedszkolnych, że chcą przeprowadzić zbiórkę u siebie w szkole/przedszkolu i przekazać książki. Sugerujemy wtedy zazwyczaj, by znaleźli w okolicy potrzebującą placówkę i obdarowali przebywające w niej dzieci.

Tak właśnie zrobili organizatorzy zbiórki w Zespole Szkół w Dobrkowie, którą zresztą my obdarowaliśmy w ramach katowickiej edycji Akcji „Dzielę się książkami”. A oto list, który otrzymaliśmy:

Akcję „Dzielę się książkami” przeprowadziliśmy w ostatnich dniach ubiegłego roku szkolnego. Trwała 3 dni, w ciągu których zebraliśmy  ponad 70 książeczek dla dzieci i młodzieży, większość z nich była w idealnym stanie. Najbardziej ofiarne były dzieci z klas nauczania początkowego oraz z naszych oddziałów przedszkolnych. W dzień zakończenia roku szkolnego rozlosowaliśmy wśród uczestników akcji kilkanaście upominków książkowych, które ufundowała Rada Rodziców. Dzieci były zachwycone, a nagrody trafiły do tych, którzy zostali wylosowani.


Zasada była prosta, każda ofiarowana książeczka to był jeden los, im więcej książeczek, tym większe szanse. Natomiast wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wszystkie zebrane książeczki przekazaliśmy z wielka przyjemnością Podkarpackiemu Hospicjum dla dzieci w Rzeszowie. Mamy nadzieję, że sprawiły im wiele radości. Tak jak nam udział w akcji. Za zgodą dyrektora szkoły mgr Piotra Rynkara, akcję koordynowały: mgr Paulina Maziarka – nauczycielka języka angielskiego oraz ja – Bernadetta Wolańska-Szymczyk przewodnicząca Rady Rodziców przy Zespole Szkół w Dobrkowie.

Serdecznie dziękujemy za inicjatywę, która dobitnie pokazuje, że warto się dzielić!

Kategoria: Bieżące informacje, Wydarzenia · Brak komentarzy »

22 sierpnia 2012 @ 12:57

Pobierz plakat, wydrukuj i zawieś w widocznym miejscu :)

Dzięki Grzegorzowi Raczkowi z DużegoKa i Papierowego Psa mamy już plakat katowickiej edycji Akcji.

Bardzo prosimy wszystkich mieszkańców Katowic i okolic, by pobrali, wydrukowali plakat i zawiesili go w miejscach, w których bywają rodziny z dziećmi. Tylko dotarcie z informacją do szerokiego kręgu osób pozwoli nam na zebranie dużej liczby książek.

Z góry dziękujemy za pomoc!

Pobierz plakat

Kategoria: Bieżące informacje, Wydarzenia · Brak komentarzy »

13 maja 2012 @ 20:29

Warszawska edycja Akcji zakończona dużym sukcesem. Dziękujemy!

Trudno uwierzyć, ale to już koniec pierwszej tegorocznej edycji Akcji społecznej „Dzielę się książkami”, organizowanej w tym roku przez Fundację Dziecko i Kultura, a współorganizowanej przez portal Qlturka.pl i Warszawskie Targi Książki.

Za wcześnie jeszcze na podsumowania, gdyż zgodnie z obietnicami książki będą spływać do nas przez kolejne 2 tygodnie (ze szkół, gdzie były zbierane; od wydawnictw partnerskich; od innych Partnerów – PS IBBY, Przecinek i Kropka itp.). Kiedy już wszystkie dotrą, zostaną posegregowane i przeliczone, podamy dokładne dane. Wtedy też firma DPD Polska, będąca sponsorem Akcji, rozwiezie paczki, spakowane w kartony od drugiego naszego sponsora, Firmy Księgarskiej Jacek Olesiejuk – do placówek w całej Polsce i trzech poza granicami kraju.

Póki co przekazać możemy bardzo pozytywne wrażenia – dzieci chcą się dzielić, rodzice temu kibicują – zdarzyło się nie raz, że specjalnie kupowano książkę, by przekazać ją na Akcję!

Wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko na Targach i podzielili się książkami, a także wzięli udział w twórczych działaniach lub pooglądali sobie gromadzone książki, serdecznie dziękujemy!

Specjalne podziękowania składamy wszystkim osobom, firmom i instytucjom, które umożliwiły zorganizowanie i przeprowadzeni, a także nagłośnienie Akcji „Dzielę się książkami”!

Kategoria: Bieżące informacje, Patroni medialni, Sponsorzy, Wydarzenia, Wydawnictwa współpracujące · Brak komentarzy »

6 czerwca 2011 @ 21:07

Dziękujemy!

Pierwszy etap akcji społecznej portalu Qlturka.pl i Miasta Słów – „Dzielę się książkami” zakończył się prawdziwym sukcesem. Z Targów Książki dla Dzieci w Krakowie przywieźliśmy ponad tysiąc książek – przekazanych przez dzieci i wydawców.

O tym, że warto czytać dzieciom i z dziećmi, że kontakt z książką wpływa pozytywnie na rozwój intelektualny i społeczny, uwrażliwia na kulturę i sztukę, wiemy już chyba wszyscy. Oferta wydawnicza jest bardzo szeroka i na pewno może zaspokoić wszelkie potrzeby, pod warunkiem jednak, że w jakiś sposób dotrze do odbiorcy, czyli małego czytelnika. No i tu zaczyna się problem, którym postanowiliśmy się zająć w ramach akcji społecznej „Dzielę się książkami”. Brak nawyków czytelniczych oraz ograniczony dostęp do książek bądź całkowity jego brak to bolączka dzieci przebywających w domach dziecka, placówkach opiekuńczych i szpitalach.

Dlatego właśnie postanowiliśmy rozpocząć działania prowadzące do tego, by dzieci pozbawione do tej pory kontaktu z książkami mogły czerpać z niezwykłego źródła, jakim jest literatura. A wszystko to za sprawą rówieśników, którzy podzielili się z nimi książkami, a także wydawnictw i wszystkich Partnerów, których udział umożliwi realizację celów Akcji.

I edycja Akcji odbyła się podczas Targów Książki dla Dzieci w Krakowie (3-5.06.2011). Na stoisku portalu Qlturka.pl nie tylko zbieraliśmy książki, ale też zapraszaliśmy dzieci do udziału w warsztatach i głośnym czytaniu. (Zobacz zdjęcia z Targów)

Kategoria: Bieżące informacje, Wydarzenia · Brak komentarzy »

Menu

Organizator Akcji 2014

Współorganizatorzy Akcji 2014

Organizator Akcji – 2013

Współorganizatorzy Akcji – 2013

Sponsorzy Akcji – 2013
Kategorie

Najnowsze komentarze

Kalendarz

Lipiec 2020
P W Ś C P S N
« sie    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archiwum

 

Chmura tagów