dzielesieksiazkami.pl AKCJA SPOŁECZNA
Edycja 2014 – 25 maja w Warszawie

Edycje, które się odbyły

Szukaj

Słów kilka o Akcji

"Dzielę się książkami" to akcja społeczna zainicjowana w 2011 roku przez firmę Qlturka.pl, prowadzącą portal Qlturka.pl - dziecko i kultura. Podczas I edycji Akcji zebraliśmy ponad 1 tys. książek dla dzieci przebywających w domach dziecka, szpitalach oraz tych, które spędzają czas w świetlicach środowiskowych. W 2012 roku za organizację Akcji odpowiadała Fundacja "Dziecko i Kultura", która przeprowadziła dwie edycje - w Warszawie i Katowicach. Łącznie udało się zebrać około 4 tys. książek, które powędrowały do 100 placówek w całej Polsce. W 2013 roku odbyła się jedna edycja Akcji - podczas majowych Warszawskich Targów Książki. Znów udało się nam obdarować 50 placówek na terenie całego kraju. W 2014 roku odbędzie się Edycja Syberyjska, w ramach której wesprzemy Poland – Mongolia Trans-Siberian Expedition, która dotrze do wsi Wierszyna na Syberii, gdzie mieszkają potomkowie Polaków, którzy na początku XX wieku wyruszyli tam w poszukiwaniu lepszego życia. Mieszkańcy wciąż używają języka polskiego, dlatego tym starszym zależy, by dzieci miały dostęp do polskich książek.

Dzielę się książkami

Partnerzy Akcji – 2013

Patroni medialni Akcji – 2013

Wydawnictwa partnerskie 2013

Archiwa kategorii Bieżące informacje

3 grudnia 2013 @ 9:40

Dzielę się książkami – Lublin – Lubelska Akcja społeczna

To, co jeszcze jakiś czas temu wydawało się niemożliwe, zaczyna bardzo powoli nabierać kształtów. Z wielką radością informujemy, że w Lublinie rusza pierwsza regionalna edycja Akcji „Dzielę się książkami”! Z inicjatywy pani Sylwii Błaszczak (www.mamawdomu.pl), która wiosną włączyła się w naszą ogólnopolską Akcję, od grudnia 2013 do lutego 2014 prowadzona będzie zbiórka książek, gier planszowych i puzzli dla placówek z regionu.

A oto, co na temat Akcji piszą organizatorzy:

Po sukcesie ogólnopolskiej akcji „Dzielę się książkami”, jaka miała miejsce wiosną bieżącego roku, postanowiliśmy kontynuować propagowanie czytelnictwa. W maju 2013 roku zbieraliśmy książki w dwóch punktach w Lublinie. Mimo spontanicznej, szybkiej i nierozreklamowanej na szeroką skalę akcji, udało nam się w ciągu jednego miesiąca zebrać 160 książek, które przekazaliśmy do ogólnej puli. Przy prowadzeniu zbiórki, często spotykaliśmy się z zapytaniami od darczyńców o to, gdzie powędrują przyniesione przez nich książki. Wiele osób pragnęło, aby ich dary zostały przekazane do lokalnych placówek. Wzięliśmy sobie do serca te wszystkie zapytania i rady i postanowiliśmy zapoczątkować akcję regionalną.

Mamy nadzieję, że dzięki przeprowadzeniu zbiórki w ramach akcji „Dzielę się książkami Lublin”, uda nam się przekazać książki dzieciom, które na co dzień mają do nich ograniczony dostęp. Chcemy również propagować ideę dzielenia się z rówieśnikami wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Zgłaszają się do nas przedszkola, klubokawiarnie i osoby prywatne, które chcą przekazać książki. Podczas lubelskiej edycji chcielibyśmy zebrać nie tylko książki, ale i gry planszowe oraz puzzle.

Liczymy na to, że kilkukrotnie zwiększymy ilość zebranych darów względem edycji wiosennej, a tym samym uda nam się wspomóc większą liczbę placówek z naszego regionu.

Swoją pomocą pragniemy wesprzeć placówki, w których na co dzień przebywają dzieci, tj. szpitale, domy dziecka i świetlice środowiskowe z terenu województwa lubelskiego.

Serdecznie zapraszam do udziału w Akcji.

Sylwia Błaszczak
www.mamawdomu.pl
www.dzielesielublin.pl

Kategoria: Bieżące informacje, Partnerzy, Wydarzenia · Brak komentarzy »

5 września 2013 @ 21:38

A gdyby tak…

Od zakończenia 4. edycji naszej Akcji minęło już kilka miesięcy, a my wciąż otrzymujemy podziękowania za przekazane książki. Otrzymujemy też prośby o wsparcie. No i tak zaczyna nam świtać w głowach pewien pomysł. Jako że póki co z platformy, którą tak dzielnie zaczęli budować wolontariusze w ramach Hackathonu dla e-wolontariatu, nic nie wyszło, zastanawiamy się nad przeniesieniem realizacji celów Akcji na grunt lokalny.

Wyglądałoby to tak, że działania byłyby prowadzone lokalnie, a zebrane książki trafiałyby do lokalnych placówek. Dzięki temu darczyńcy wiedzieliby, że podarowane przez nich książki wesprą dzieci z danego powiatu/województwa.

Pierwsza taka Akcja lokalna szykuje się w Lublinie. Z inicjatywy pani Sylwii, prowadzącej bloga mamawdomu.pl, która bardzo aktywnie włączyła się w ostatnią edycję naszej Akcji, ruszy niedługo „Dzielimy się w Lublinie”.

Jeśli uważacie, że to dobry pomysł i chcielibyście włączyć się w organizacje lokalnych działań w ramach Akcji „Dzielę się książkami”, gorąco zachęcamy do kontaktu: qlturka@qlturka.pl.

Kategoria: Bieżące informacje · Brak komentarzy »

3 lipca 2013 @ 12:40

Podsumowanie IV edycji Akcji

Po kilku miesiącach wzmożonych działań przyszedł czas na podsumowanie IV edycji Akcji społecznej „Dzielę się książkami”. Podobnie jak poprzednio, przygotowaliśmy 50 paczek z książkami (w tym roku wyjątkowo pełnych, tak dużo było książek), które trafiły do placówek w całej Polsce. Wiemy, że wszystkie paczki dotarły do odbiorców i jeszcze przed wakacjami dzieci miały okazję cieszyć się nimi. Czytaj dalszą cześć wpisu…

Kategoria: Bieżące informacje, Podziękowania · Brak komentarzy »

20 czerwca 2013 @ 20:59

Książki docierają do placówek!

Wczoraj był ten wielki dzień, kiedy to 50 wielkich i ciężkich paczek, dzięki naszemu sponsorowi, firmie DPD Polska, pojechało do placówek na terenie całej Polski.

Mamy pierwsze sygnały, że książki już dziś dotarły:

Właśnie kilka minut temu odebrałam paczkę z książkami. Oj radość ogromna i zaangażowanie nauczycieli w zorganizowaniu profesjonalnej biblioteki w naszej małej szkole…nieoceniona! Bardzo, bardzo dziękujemy!

Paulina Wąsowicz
nauczyciel w Szkole Podstawowej w Buszkowach

Serdecznie dziękujemy za radość dzieciaczków i tych małych, i tych dużych. Nikt dzisiaj nie chce iść na podwórko (i bardzo dobrze , upał sięga zenitu), słuchają bajek, układają puzzle, a starszaki robią wulkan. Młodzież wchłonęły ich ulubione książki. Wieczorkiem zagramy w grę . Jesteście kochani.

Pozdrawiamy
Grażyna i załoga Magicznego Domu

Bardzo się cieszymy i czekamy na potwierdzenie od DPD, że wszystkie paczki zostały odebrane.

Kategoria: Bieżące informacje, Sponsorzy · Brak komentarzy »

18 czerwca 2013 @ 7:43

Dzielę się książkami – Książki nie dzielą

Zakończenie IV edycji naszej Akcji coraz bliżej – książki już zapakowane czekają na odbiór przez naszego sponsora, firmę kurierską DPD. W tym roku pobity został rekord zbiórki, także dzięki firmom, które włączyły się, organizując Akcję wśród swoich pracowników, a potem przywożąc do nas książki.

Właśnie dzięki tym działaniom oddolnym, podczas których zbierane były nie tylko książki dla dzieci, ale i dla dorosłych, mogliśmy wesprzeć świetną akcję prowadzoną przez Biblioteki SąsiedzkieKsiążki w pudle.

Bardzo podoba się nam zestawienie dwóch haseł: Dzielę się książkami i Książki nie dzielą – przewrotne, a jakże prawdziwe.

Wiemy, że książki wyruszają już do zakładów karnych i niedługo dotrą do czytelników.

Kategoria: Bieżące informacje · Brak komentarzy »

7 czerwca 2013 @ 7:58

A oto mali darczyńcy – filmik z Akcji

Tradycyjnie po każdej edycji Akcji zamieszczamy filmik, na którym zobaczy możecie część małych darczyńców. Nie dość, że przyszli i się podzielili, to jeszcze zdobyli się na odwagę, by opowiedzieć o tym przed kamerą. Dziękujemy im, a także wszystkim pozostałym, dzięki którym wielkie stosy książek powędrują do dzieci.

Kategoria: Bieżące informacje, Podziękowania · Brak komentarzy »

3 czerwca 2013 @ 11:23

Filmik na alekulturka.com

Miła pamiątka po tegorocznej edycji Akcji – na blogu alekulturka.com, którego autor odwiedził nas podczas Warszawskich Targów Książki. Dziękujemy!

Kategoria: Bieżące informacje · Brak komentarzy »

20 maja 2013 @ 21:06

Hackathon dla e-wolontariatu, czyli przenosimy Akcję do sieci

Projekt stworzenia platformy informatycznej Dzielę się Książkami, ułatwiającej obdarowywanie potrzebujących książkami, niedawno zakwalifikował się do Hackhathonu dla e-wolontariatu. Jest to inicjatywa organizowana przez Fundację Dobra Sieć (przy wsparciu Fundacji Orange), polegająca na tworzeniu przez programistów-wolontariuszy aplikacji dla organizacji pozarządowych. Towarzystwo (programiści i przedstawiciele organizacji) spędza razem dwa dni, podczas których stara się stworzyć działające narzędzie.

W ostatni weekend (18-19 maja) wzięliśmy więc udział w Hackathonie w warszawskiej siedzibie firmy Orange. Ekipa programistów pracująca nad naszym projektem była duża i międzynarodowa.

Licznie stawili się bowiem studenci Uczelni Vistula z Tadżykistanu, Kirgistanu i Malawi. Dzielnie wspierali ich też koledzy z Polski. Prace przebiegały w świetnej atmosferze i choć nie udało się jeszcze stworzyć działającej platformy, zaawansowanie dzieła jest już poważne. Programiści zakładają, że wkrótce uda się skończyć projekt. Będziemy informować o postępie prac.

Organizatorom i ekipie programistów serdecznie dziękujemy!

Łukasz Świerżewski (wiceprezes Fundacji Dziecko i kultura – na zdjęciu trzeci z prawej)

Kategoria: Bieżące informacje, Wydarzenia · Brak komentarzy »

19 maja 2013 @ 22:39

IV edycja już za nami

Niedziela była ostatnim dniem Warszawskich Targów Książki, a tym samym ostatnim dniem IV edycji Akcji społecznej „Dzielę się książkami”. Ku naszemu zaskoczeniu tłum był nie mniejszy niż w sobotę. Książek przybywało z godziny na godzinę, a kącik kreatywny naszego stoiska cieszył się ogromną popularnością.

Czytaj dalszą cześć wpisu…

Kategoria: Bieżące informacje · Brak komentarzy »

18 maja 2013 @ 21:42

3. dzień minął – jutro finał!

Dziś był trzeci dzień Warszawskich Targów Książki, a tym samym trzeci dzień IV edycji Akcji społecznej „Dzielę się książkami”. Zgodnie z przewidywaniami – na Stadion Narodowy przybyły tłumy, by spotkać się z pisarzami, zdobyć książki, wziąć udział w spotkaniach i warsztatach, a także, by podzielić się książkami. Wszystkim bardzo dziękujemy, a tych, którzy jeszcze nie przybyli, serdecznie zapraszamy w niedzielę od 10 do 17.

Czytaj dalszą cześć wpisu…

Kategoria: Bieżące informacje, Wydarzenia · Brak komentarzy »

Menu

Organizator Akcji 2014

Współorganizatorzy Akcji 2014

Organizator Akcji – 2013

Współorganizatorzy Akcji – 2013

Sponsorzy Akcji – 2013
Kategorie

Najnowsze komentarze

Kalendarz

Maj 2020
P W Ś C P S N
« sie    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwum

 

Chmura tagów