dzielesieksiazkami.pl AKCJA SPOŁECZNA
Edycja 2014 – 25 maja w Warszawie

Edycje, które się odbyły

Szukaj

Słów kilka o Akcji

"Dzielę się książkami" to akcja społeczna zainicjowana w 2011 roku przez firmę Qlturka.pl, prowadzącą portal Qlturka.pl - dziecko i kultura. Podczas I edycji Akcji zebraliśmy ponad 1 tys. książek dla dzieci przebywających w domach dziecka, szpitalach oraz tych, które spędzają czas w świetlicach środowiskowych. W 2012 roku za organizację Akcji odpowiadała Fundacja "Dziecko i Kultura", która przeprowadziła dwie edycje - w Warszawie i Katowicach. Łącznie udało się zebrać około 4 tys. książek, które powędrowały do 100 placówek w całej Polsce. W 2013 roku odbyła się jedna edycja Akcji - podczas majowych Warszawskich Targów Książki. Znów udało się nam obdarować 50 placówek na terenie całego kraju. W 2014 roku odbędzie się Edycja Syberyjska, w ramach której wesprzemy Poland – Mongolia Trans-Siberian Expedition, która dotrze do wsi Wierszyna na Syberii, gdzie mieszkają potomkowie Polaków, którzy na początku XX wieku wyruszyli tam w poszukiwaniu lepszego życia. Mieszkańcy wciąż używają języka polskiego, dlatego tym starszym zależy, by dzieci miały dostęp do polskich książek.

Dzielę się książkami

Partnerzy Akcji – 2013

Patroni medialni Akcji – 2013

Wydawnictwa partnerskie 2013

O organizatorach

Fundacja Dziecko i Kultura

Fundacja „Dziecko i Kultura” została powołana we wrześniu 2011 roku, by realizować działania w obszarze szeroko pojętej kultury dla dzieci. Będzie prowadzić akcje społeczne i edukacyjne w różnych dziedzinach kultury. Jednym z projektów będzie kolejna edycja akcji „Dzielę się książkami”, zrealizowanej przez firmę Qlturka.pl w czerwcu 2011 roku.

Założycielami Fundacji są Ewa i Łukasz Świerżewscy – twórcy portali Qlturka.pl, KulturalnyPlacZabaw.pl i EgoDziecka.pl.

Fundacja Miasto Słów

Miasto Słów jest ogólnopolską organizacją skupiającą miłośników książek. Jej głównym celem jest promowanie aktywnego czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych.

W ramach programów, które Miasto Słów organizuje dla dzieci, jest akcja „Czytamy Dzieciom”, podczas której wolontariusze prowadzą zajęcia z animacji czytelniczej dla dzieci przebywających w domach dziecka i szpitalach. Ideą programu jest pokazanie, że książka nie tylko uczy, ale też bawi, a co najważniejsze – jest ważną formą terapii. Podczas zajęć dzieci czytają, rysują, rozwijają wyobraźnię, dyskutują, bawią się. Zajęcia odbywają się regularnie i cieszą się zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i wolontariuszy.

Drugim programem dedykowanym dla dzieci jest akcja „Odrób ze mną lekcje”. W ramach programu wolontariusze pomagają wychowankom domu dziecka w nauce i odrabianiu lekcji.

Ponadto, Miasto Słów organizuje liczne warsztaty kulturalno-naukowo-psychologiczno-rozrywkowe dla najmłodszych. Część warsztatów organizowana jest we współpracy z firmami w ramach wolontariatu pracowniczego.

Jako ambasador czytelnictwa, Miasto Słów organizuje zbiórki książek, które następnie przekazuje jednostkom dziecięcym takim jak szpitale, hospicja i świetlice środowiskowe, w których przebywają.

W ramach programów dla dorosłych Miasto Słów prowadzi „Klub z Kawą nad Książką”. Ideą klubu jest umożliwienie dorosłym osobom spotkania się i porozmawiania na temat literatury oraz spraw związanych z otaczającym nas światem. Mniej więcej raz na kwartał, grupa osób wybiera książkę, czyta ją, a następnie w kawiarni przy kawie dyskutuje o przeczytanej lekturze. Na dzień dzisiejszy kluby działają już w Warszawie, Krakowie, Chorzowie, Poznaniu, Gdańsku i Żyrardowie.

Qlturka.pl – dziecko i kultura (Organizator I edycji Akcji)

Firma Qlturka.pl – dziecko i kultura została założona w drugiej połowie 2008 roku przez Ewę Świerżewską, tłumaczkę, recenzentkę literatury dziecięcej,  prywatnie mamę dwóch córek, z myślą o prowadzeniu działalności na polu szeroko pojętej kultury i sztuki dla dzieci. Od tego czasu nieustannie budujemy naszą markę i dbamy, by kojarzona była z najwyższą jakością w obszarze kultury dla dzieci.

Przede wszystkim skupiamy się na działaniu w Internecie, gdzie prowadzimy dwa portale – Qlturka.pl – pierwsze ogólnopolskie medium opiniotwórcze w dziedzinie kultury dla dzieci, oraz Kulturalny Plac Zabaw – portal dla dzieci, jednak czasami wychodzimy do świata realnego. Wtedy organizujemy imprezy kulturalne dla dzieci (na zlecenie firm i samorządów), a także akcje społeczne, takie jak „Dzielę się książkami”!

Naszą misją jest docieranie z kulturą do jak najszerszego grona rodziców i wychowawców, a za ich pośrednictwem – do dzieci. Chcemy promować uczestnictwo w kulturze od najmłodszych lat; pokazywać rodzicom, że wystarczy tak niewiele, by dziecko wyrosło na odbiorcę kultury i sztuki.

Menu

Organizator Akcji 2014

Współorganizatorzy Akcji 2014

Organizator Akcji – 2013

Współorganizatorzy Akcji – 2013

Sponsorzy Akcji – 2013
Kategorie

Najnowsze komentarze

Kalendarz

Czerwiec 2021
P W Ś C P S N
« sie    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Archiwum

 

Chmura tagów